Znajdź nas:

Facebook google+ Instagram YouTube

Elementy wykończeniowe. Czy można przesadzić z ich ilością?

05.11.2018
złożone przez Justyna Gajek

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki sztukaterii można nadać wnętrzu określony charakter i styl. Umiejętnie dobierając wzory ozdób, oraz kupując zbyt wiele elementów, możemy nieświadomie wprowadzić chaos do naszego mieszkania. Co warto wiedzieć o ilości sztukaterii w domu?

Minimalizm

Jeśli chcemy by nasze wnętrze było dość surowe i minimalistyczne, musimy zadbać o to, by dekoracyjne elementy wykończeniowe go nie zdominowały, ale były subtelnym podkreśleniem jego stylu. Przykładowo, we wnętrzach skandynawskich, urządzonych skromnie, świetnie sprawdzają się proste formy. Dlatego też warto postawić na gładkie listwy, w kolorze białym. Szczególnie dobrze wyglądają one na suficie, gdy są subtelną dekoracją prostej lampy. Proste wnętrza to także wnętrza w stylu nowoczesnym. Sztukateria przy chłodnych kolorach ścian nada im nieco domowego ciepła. Aby jednak nie zakłócić minimalizmu wnętrz, również lepiej sprawdzą się nieskomplikowane ozdoby. Podobnie jest w przypadku aranżacji wnętrz nadmorskich, przestronnych i utrzymanych w jasnych kolorach. Nadmiar sztukaterii, mimo jasnych barw, za bardzo dociąży pomieszczenia. Jednak proste listwy sufitowe, zwłaszcza podświetlone, jeszcze bardziej optycznie powiększą pomieszczenie.

Co za dużo, to nie zdrowo?

Są jednak pewne style wnętrz, w których to właśnie bogata sztukateria gra pierwsze skrzypce. Jeśli decydujemy się urządzić nasze wnętrza w stylu barokowym, nie musimy kierować się zbyt wieloma ograniczeniami. Do tego typu wnętrz idealnie wpasowują się dekoracje bogato zdobione i to w dużej ilości. Jakby tego mało, śmiało można je wieszać na zdobnych tapetach, aby wnętrze cechowało się jeszcze większym przepychem. Podobnie jest z wnętrzami  w stylu glamour. W tym przypadku sztukaterię można pomalować nawet na złoty lub srebrny kolor, aby wyglądała jeszcze bardziej zdobnie. Jeśli chodzi o styl pałacowy, sztukateria powinna być biała, jednak listew a ścianach może być naprawdę wiele. Warto ułożyć je w geometryczne, ozdobne wzory.