Do czego stosuje się kleje montażowe?

20.12.2019
złożone przez

Wiele prac budowlanych oraz wykończeniowych wymaga zastosowania kleju montażowego. Skuteczność określonego komponentu uzależniona jest od składu. Dzięki temu łatwiej jest określić przydatność produktu i uzyskać satysfakcjonujące rezultaty. Jakie wyróżnia się rodzaje klejów montażowych oraz do czego są stosowane te wyroby?

Jakie wyróżnia się podstawowe rodzaje klejów montażowych?

Zanim przejdzie się do wskazania zastosowania klejów montażowych, warto wyróżnić podstawowe rodzaje produktów. Element ten ma wpływ na wykorzystanie artykułu. Współcześnie często używa się klejów cyjanoakrylowych. Są one odpowiednie w przypadku małych napraw. Działają bardzo szybko, jednakże odporność na uderzenia, drgania bądź wilgotność nie jest duża.

Kleje neoprenowe są dobre do łączenia większych obszarów. Skleją wiele elementów z wyjątkiem styropianu, teflonu, niektórych plastików, polietylenu. W tym przypadku obecna 

jest niewielka podatność na wilgoć czy uderzenia. Warto wskazać jeszcze preparaty poliuretanowe, które są niezwykle odporne na wilgotność, a do tego bardzo elastyczne. Te kleje montażowe sprawdzają się przy zespalaniu parkietów. Jednakże potrzebne jest silne zaciskanie, by uchronić przed rozprężeniem środka.

Przykłady zastosowań klejów montażowych

Kleje montażowe mają szerokie zastosowanie. Jednakże w niektórych przypadkach odpowiednie będą tylko niektóre rodzaje preparatów lub konkretny środek. Przykładem jest styropian, do którego połączenia można wykorzystać wyłącznie klej akrylowy. Jest to jedyny wyrób, który nie rozpuszcza struktury. Gdy określone powierzchnie narażone będą na działanie wielu niekorzystnych czynników, na przykład drgania, uderzenia czy wibracje, doskonałe będą preparaty epoksydowe dwuskładnikowe. Prace budowlane i wykończeniowe mogą dotyczyć lokalizacji, w których panuje duża wilgotność. Wówczas warto zastosować wodoodporne środki neoprenowe, epoksydowe czy kleje poliuretanowe.

Comments

No posts found

Nowa wiadomość