Znajdź nas:

Facebook google+ Instagram

Jak wybrać listwy przypodłogowe?

30.06.2017
złożone przez Justyna Gajek

Listwy przypodłogowe wydają się nieistotnym elementem w mieszkaniu. Raczej nikt nie zwraca na nie uwagi, a niektórym nawet ciężko byłoby określić, jak wyglądają listwy w jego rodzinnym domu. Jednak nawet jeśli nie znajdują się one w centrum uwagi to nie znaczy, że nie mają wielkiej mocy w kwestii nadania wnętrzu określonego charakteru. Oczywiście spełniają też swoją praktyczną rolę.

Ochrona ściany i podłogi

Po co w zasadzie montuje się listwy przypodłogowe? Aby chronić podłogę i ściany. Jeśli mieliście kiedyś okazję zobaczyć, jak wygląda świeżo położona podłoga, to wiecie, że panele (lub klepka) nie zawsze dochodzą idealnie do ścian. Między ścianą a końcem poszczególnych paneli często zostają nieregularne odległości. Nie wygląda to zbyt estetycznie. Listwa przypodłogowa ukrywa to miejsce, a dodatkowo zabezpiecza końcówki desek przed nieumyślnym wyrywaniem,  na przykład podczas odkurzania. W jaki sposób listwy chronią ściany? Za każdym razem, gdy dosuwamy coś do ściany – łóżko, szafę, czy nawet obuwie zdjęte przed chwilą z nóg, nie brudzimy jej. Listwa tworzy bezpieczny, kilkumilimetrowy dystans. W razie pobrudzenia listwy łatwiej jest ją szybko przetrzeć ścierką, niż odmalowywać ścianę.

Styl wnętrza

Niedoceniane listwy przypodłogowe, na które rzekomo nikt nie zwraca uwagi mają duże znaczenie w określaniu charakteru wnętrza. W klasycznych wnętrzach z reguły dobiera się kolor listew do koloru podłogi, by tworzyły jedną całość. Modne wnętrza skandynawskie kojarzą się z drewnianą podłogą, szarymi ścianami, i białymi dość dużymi listwami. Z kolei w nowoczesnych wnętrzach często projektanci planują bardzo futurystyczne listwy z geometrycznymi wzorami lub – jeśli umeblowanie ma być bardzo nowoczesne – kontrastowo dodają listwy przypominające pałacowe sztukaterie. Urządzając mieszkanie warto zgłębić ten temat.

Comments

No posts found

Nowa wiadomość