Panele ścienne do pokoju. Jak wybrać odpowiednie?

01.08.2019
złożone przez

 Panele ścienne to rodzaj sztukaterii wewnętrznej, który stwarza niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Różnorodność kolorystyczna i mnogość sposobów komponowania przestrzennego sprawiają, że panele ścienne można swobodnie dostosować do indywidualnych potrzeb i gustów. Tego typu dekoracja we wnętrzu zyskuje coraz większą popularność jako alternatywa tradycyjnych farb i tapet, znacząco zwiększając walory wizualne pomieszczenia. Sprawdźmy, co jeszcze warto wiedzieć o panelach ściennych? 

Panele ścienne w nowoczesnych aranżacjach


Panele ścienne do niedawna kojarzyły się z niemodną boazerią. Postęp w dziedzinie technologii produkcji i możliwość wykorzystania nowoczesnych materiałów sprawiły jednak, że współcześnie panele ścienne stały się absolutnym must have w aranżacjach wnętrz. Panele ścienne pozwalają stworzyć na ścianie ciekawe kompozycje optyczne, wykorzystując między innymi efekty 3D. Doskonale sprawdzają się zarówno w nowoczesnych wnętrzach o minimalistycznej stylistce, jak również w pomieszczeniach klasycznych i eleganckich. Panele ścienne wykorzystywane są w pokojach sypialnych, dziecięcych i dziennych oraz w łazienkach i kuchniach. W trakcie wyboru odpowiedniego rodzaju paneli ściennych należy zwrócić uwagę nie tylko na ich kolor i stylistykę, ale również na wymiary poszczególnych modułów, sposób aplikacji i wykończenie powierzchni. 

Panele ścienne nie należą do rozwiązań skomplikowanych pod względem montażowym i z powodzeniem można je samodzielnie zainstalować na ścianie. Panele ścienne montuje się na klej montażowy, dociskając poszczególne elementy do oczyszczonej, osuszonej i wygładzonej ściany. W przypadku paneli pokrytych wstępnie farbą podkładową, należy po ich zamontowaniu pomalować produkt farbami akrylowymi lub dyspersyjnymi w celu nadania im oczekiwanego wyglądu. Panele ścienne możemy pomalować na dowolny kolor. Pamiętajmy tylko, że malowanie można rozpocząć po minimum 24 godzinach od zakończenia montażu. Proces malowania przeprowadzamy w systemie trzech warstw (warstwa gruntująca i dwie warstwy nawierzchniowe).

Panele ścienne z duropolymeru. Czy warto?


Panele ścienne dostępne są na rynku w kilku wariantach, których kryterium klasyfikacyjnym jest materiał, wykorzystany w produkcji. Na uwagę zasługują zwłaszcza panele ścienne z duropolymeru. To modne wykończenie wnętrza w postaci szlachetnej dekoracji ściennej, która doskonale wpisuje się w najnowsze trendy DIY. Panelami ściennymi można pokryć całą ścianę lub tylko jej fragment bez troski o nadmierne obciążenie konstrukcji. Duropolymer to lekkie tworzywo sztuczne, będące odmianą poliuretanu. Tworzywo PCW jest nie tylko estetyczne, ale posiada wiele dodatkowych atutów. Przede wszystkim, duropolymer to tworzywo wyjątkowo odporne na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Duropolymer jest także odporny na działanie olejów, smarów, rozcieńczonych kwasów i zasad. Wzmocniony poliuretan dodatkowo wycisza i termoizoluje pomieszczenie. 

Panele ścienne z PCW są wodoodporne i nie poddają się negatywnemu oddziaływaniu wilgoci. Można je dzięki temu wykorzystać jako oryginalną alternatywę dla tradycyjnych płytek łazienkowych. Panele ścienne z duropolymeru można montować nie tylko na klej, ale także na specjalną taśmę klejącą i łączyć metodą pióro/wpust. Panele ścienne ze spienionego poliuretanu mogą być kształtowane w różne wzory i dowolnie barwione, imitując drewno, metal, kamień czy beton. Ze względu na swoje właściwości, duropolymer jest szeroko wykorzystywany w produkcji sztukaterii wewnętrznej – nie tylko paneli ściennych, ale również listew przypodłogowych oraz przysufitowych i innych elementów dekoracyjnych.

Comments

No posts found

Nowa wiadomość