Znajdź nas:

Photobucket Photobucket Photobucket

Przymiary do cięcia sztukaterii – charakterystyka

17.06.2019
by

W olbrzymiej mierze o efekcie końcowym wykończenia naszego mieszkania decydują takie detale jak listwy przypodłogowe lub gzymsowe, czyli sztukateria.

Ponieważ z terminem tym spotykamy się bardzo często, warto najpierw zrozumieć, czym w istocie jest sztukateria, zanim poznamy tajniki przymiarów do ich cięcia.

Magia detalu, czyli sztukateria

Sztukateria to stiuki oraz inne elementy dekoracyjne, takie jak ornamenty, gzymsy wewnątrz pomieszczeń, które produkuje się z gipsu lub żywicy poliestrowej. Najczęściej są odlewane i montowane do podłoża, czyli ścian i sufitów.

Obecnie w dekoracji wnętrz często wykonywane są z utwardzanego styropianu, na który nanosi się powłokę zabezpieczającą.

Dzieli się ją ze względu na zastosowanie. Istnieje zatem sztukateria elewacyjna oraz wewnętrzna, w tym:

  • listwy przysufitowe
  • ścienne
  • przypodłogowe
  • rozety
  • obramowania drzwi

Czym ciąć sztukaterię?

Do cięcia sztukaterii służą specjalne urządzenia, nazywane przymiarami lub ukośnicami. Dzięki nim z łatwością będziemy w stanie dopasować zakupione listwy do konkretnych wymiarów w danym pomieszczeniu. Używając przymiarów, możemy je bowiem dowolnie przycinać. Tak skrócone, będą dużo łatwiejsze w montażu oraz klejeniu. Do ich największych zalet należy nie tylko niezwykła precyzja cięcia, a także łatwość obsługi.

Równie ważne są różnorodność dostępnych metod cięcia. Dzięki temu narzędziu dotniemy listwy do kąta 22,5, 45 oraz 90 st.

Gdzie się w nie zaopatrzyć?

Chociaż przymiary do cięcia sztukaterii dostępne są w wielu różnych punktach handlowych, najlepiej jest zaopatrywać się w nie w specjalistycznych sklepach ze sztukaterią, gdyż takie punkty posiadają w ofercie tylko sprawdzonych producentów.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet: przede wszystkim, zaopatrując się we wszystko w jednym miejscu, stworzymy z zakupionych dodatków jedną całość, tworzącą ciekawy wystrój pomieszczenia. Ponadto przy zakupach hurtowych i dużych ilościach zakupywanych listew, możemy liczyć na korzystne ceny.

Comments

No posts found

New post