Serce domu: stylowa biblioteczka

16.07.2018
złożone przez
sztukateria

Mimo ery tabletów i elektronicznych czytników ludzkość cały czas chętnie sięga po tradycyjnie wydane książki. Książki ustawione na półkach w domu dodają mu ciepła, a kącik z biblioteczką wręcz zachęca do przycupnięcia przy nim, sięgnięcia po swój ulubiony tytuł i odrobiny relaksu. Stylowa biblioteczka to prawdziwe serce domu. Jak ją wykonać?

Sztukateria

Z pomocą mogą przyjść elementy sztukaterii, a dokładnie obudowy biblioteczne. To dzięki nim zwykłej wnęce z książkami można nadać elegancki wygląd. Wśród sztukaterii do biblioteczki możemy znaleźć różnego rodzaju łuki, zworniki i wiele innych elementów, które zmienią zwykłą ścianę w zdobne wnętrze. Montaż sztukaterii nie jest trudny, wystarczy dobrej jakości klej, ze stworzeniem bajkowej biblioteczki poradzi więc sobie każdy. Sztukateria w kolorze białym pasuje w zasadzie do każdego wnętrza, a wyjątkowo ładnie wyeksponowana jest na szarych ścianach, dlatego też fantastycznie wpisuje się w tak modny ostatnio styl skandynawski.

Podświetlenie

Aby domową biblioteczkę dodatkowo wyeksponować, warto zadbać o jej oświetlenie. Powinno ono tworzyć delikatną poświatę wokół książek i półek. Do tego idealnie nadają się chociażby taśmy LED ukryte w listwach. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie po bokach biblioteczki subtelnych lamp ściennych, które będą się dobrze komponowały ze sztukaterią. Jeśli jednak tuż obok biblioteczki ma powstać kącik do czytania, w nim powinna znaleźć się chociażby mała lampka, która będzie dawała mocne, intensywne światło. Czytanie tylko przy ozdobnym oświetleniu niestety niekorzystanie wpływa na oczy. Oczywiście sztukateria i nastrojowe oświetlenie to nie wszystko. By biblioteczka wyglądała schludnie należy pamiętać o zachowaniu porządku w książkach. Powinny one być poustawiane tak, by łatwo dało się odczytać tytuł i autora. Warto również zadbać o same książki. W Internecie można znaleźć wiele porad jak je naprawiać, a jeśli nie czujemy się na siłach, dobrze jest oddać je do naprawę w ręce specjalistów.