Znajdź nas:

Photobucket Photobucket Photobucket

Sztukateria – charakterystyka i zastosowanie

15.03.2019
by Justyna Gajek

Sztukateria najprościej ujmując to elementy dekoracyjne. Sztukaterię renesansową i barokową zobaczymy zazwyczaj w większości kościołów, w postaci rzeźb czy bogato zdobionych gzymsów. Ze sztukaterią możemy się spotkać również i dziś. Ale gdzie jej szukać? Oczywiście w naszych domach, chociaż przybrała ona tu trochę bardziej uporządkowaną i klasyczną formę.

Obecnie sztukaterię wykonuje się z gipsu, żywicy poliuretanowej lub styropianu pokrytego warstwą zabezpieczającą. Ze względu na miejsce montażu sztukaterię możemy podzielić na wewnętrzną i elewacyjną. Jakkolwiek ta ostatnia jest coraz rzadziej spotykana w obliczu nowoczesnych brył budynków, to sztukateria wewnętrzna przeżywa ponownie okres swojej świetności.

Co wchodzi w skład sztukaterii?

Sztukateria ma za zadanie uszlachetnić i urozmaicić wnętrze. Dzięki jej zastosowaniu możemy manipulować wyglądem pomieszczenia i sprytnie ukrywać jego wady lub eksponować zalety wykorzystując złudzenia optyczne. Listwy ścienne zamontowane pionowo powodują, że pokój wydaje się wyższy, a poziome skracają ścianę. Z kolei efektowna rozeta podkreśla elegancki żyrandol. Pod listwami można też ukryć niedoskonałości ściany.

Wśród sztukaterii wewnętrznej znajdujemy takie elementy wystroju jak:

  • listwy sufitowe, ścienne oraz przypodłogowe gładkie i dekoracyjne
  • sztukaterię wokółokienną i wokółdrzwiową
  • obudowy kominkowe
  • rozety sufitowe
  • wsporniki dekoracyjne
  • półki, gzymsy, kolumny

Sztukateria – montaż

Sztukateria jest łatwa w montażu. Zazwyczaj wystarczy dobrej jakości klej, którego zadaniem jest przymocowanie elementu do zagruntowanej ściany. Gips, żywica czy styropian to elementy lekkie i trwałe, dlatego nie ma konieczności stosowania dodatkowych gwoździ czy wsporników. Sztukaterię maluje się wraz ze ścianą, by ujednolicić kompozycję i gotowe.

Sztukateria świetnie komponuje się z pomieszczeniami nowoczesnymi lub za jej pomocą można tworzyć całe wnętrza w stylu klasycznym. Nie warto jednak przesadzać. Sztukaterię należy rozplanować, by zbytnio nas nie przytłoczyła. Stosowana z umiarem wzbudza w nas poczucie estetyki i piękna, a także potrafi znacząco zwiększyć wartość nieruchomości.

Comments

No posts found

New post